Repræsentation i andre organer
Byggeri & Teknik I/S
Hans Gæmelke, Estruplundvej 51, Ingerslev, 8950 Ørsted
Udpeget på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Dansk Landbrugs IT A/S (Promenta A/S og Agro-IT A/S)
Mogens Hjort Jensen, Dolmervej 29, 8500 Grenaa (Formand)
Hans Gæmelke, Estruplundvej 51, Ingerslev, 8950 Ørsted
Hans-Henrik Dalsgaard, Føllevej 5, 8410 Rønde
Rikke Skyum, Føllevej 5, 8410 Rønde
Dansk Landbrugsformidling A/S
Per M. Pedersen, Jordemodervej 10, 8586 Ørum Djurs (Formand)
Erik R. Jensen, Voer Gade 1, Voer, 8950 Ørsted
Hans-Henrik Dalsgaard, Føllevej 5, 8410 Rønde
Kitte Borup, Føllevej 5, 8410 Rønde
Rikke Skyum, Føllevej 5, 8410 Rønde
Den Regionale Hjortevildtgruppe for Djursland
Laurits Hougaard, Huldremosevej 14, Ramten, 8586 Ørum Djurs
Dansk Landbrugs repræsentant
Jens Chr. Dahl, Løvenholmvej 78, 8963 Auning
Skov- og Landbrugets repræsentant
Djurslands Udviklingsråd
Hans Gæmelke, Estruplundvej 51, Ingerslev, 8950 Ørsted
Udpeget på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Efteruddannelse af folkevalgte, ansvarlig
Anja Tvorup, Føllevej 5, 8410 Rønde
Udpeget på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Gl. Estrup Landbrugsmesse og dyrskue
Christian Thomsen, Lindhøjvej 5, 8420 Knebel
Udpeget på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Grønt Råd, Norddjurs Kommune
Esben Øvle Kristensen, Damkærvej 18, Homå, 8500 Grenaa
Udpeget på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Grønt Råd, Syddjurs Kommune
Mikkel Juhl Nielsen, Tangbakkevej 3, Følle, 8410 Rønde
Udpeget på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Landbrug & Fødevarer, Planteproduktion
Peter Poulsen, Sygehusvej 36, 8950 Ørsted
Formand for Udvalget for Planter og natur
Udpeget på Regionsudvalget for Planteavl
Landbrug & Fødevarers delegeretmøde, 9 deltagere
Bestyrelsen indstiller sig selv som delegerede. Hvis de ikke kan deltage, udpeges nyvalgte udvalgsmedlemmer valgt i 2023, og de øvrige folkevalgte udpeges som suppleanter.
Indstillet på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Nationalpark Mols Bjerge
Jens Søgaard, Karlsbjergvej 1, Dråby, 8400 Ebeltoft
Udpeget på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Naturpark Randers Fjord
Hanne Line Revsbech, Voer Færgevej 68, 8950 Ørsted
Udpeget på bestyrelsesmødet den 23. marts 2023
Regionsudvalget for Kvæg
Mogens Hjort Jensen, Dolmervej 29, 8500 Grenaa
Formand for Kvægbrugsudvalget
Udpeget på Regionsudvalget for Kvæg
Regionsudvalget for Planteavl Midtjylland
Peter Poulsen, Sygehusvej 36, 8950 Ørsted
Formand for Udvalget for Planter og natur
Udpeget på Regionsudvalget for Planteavl
Stabil Vikarservice Østjylland
Per Rasmussen, Floesvej 16, Floes Mark, 8960 Randers SØ (Valgt i 2022 for en to-årig periode)
Thomas Olesen, Strandagervej 6, Karlby, 8500 Grenaa (Valgt i 2022 for en to-årig periode)
Udpeget på bestyrelsesmødet den 17. marts 2022