Landboforeningen inviterer til bedriftsbesøg hos Simon og Cay Wulff

Udgivet d. 30-04-2024 | Sabrina Brohus

Kom og se en moderne slagtesvineproduktion nær Grenaa, hvor der er fuld fokus på fodring med rug, når Udvalget for Planter og Natur i Djursland Landboforening inviterer til bedriftsbesøg hos Simon og Cay Wulff den 21. maj.

 

Når Udvalget for Planter og Natur i Djursland Landboforening den 21. maj inviterer til bedriftsbesøg hos Simon og Cay Wulff Sørensen, vil de vise rundt på deres moderne slagtesvineproduktion, hvor der er stor fokus på fodring med rug. De driver desuden et planteavlsbrug med ca. 570 ha med korn og raps.

Mødestedet er Kristiansmindevej 1, 8500 Grenaa. Vi mødes som vanligt kl. 19.30, og på aftenen deltager chef for Planteavl Carsten Kløcher.

Besøget er gratis, og alle interesserede er velkomne. Der kræves ingen tilmelding til arrangementet, og man kan se alle foreningens mange andre bedriftsbesøg på landboforening.dk.

Seneste nyheder
Flere væsentlige ændringer i Minivådområdeordninge… Læs mere
Stemningsbilleder fra Balle Læs mere
Bedriftsbesøg: LandboUngdom sørger for den grilled… Læs mere
Status på Grøn trepart – medlemsmøde med Søren Søn… Læs mere
Landboforeningen står klar på årets Landbrugsmesse… Læs mere

Samarbejdspartnere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev