Hakkebøf, mælkeproduktionens image og regenerativt kvægbrug på menuen

Udgivet d. 19-10-2026 | Sabrina Brohus

Hvordan står det til med mælkeproduktionens omdømme, og hvad kan regenerativt kvægbrug betyde for den almindelige mælkeproducent? Det er blandt emnerne, når Djursland Landboforenings Kvægbrugsudvalg inviterer til fyraftensmøde med hakkebøf og faglige oplæg tirsdag den 27. oktober i Følle.

 

Der er både mad, kollegialt samvær og faglig inspiration på programmet, når Kvægbrugsudvalget i Djursland Landboforening inviterer til årets efterårsmøde for kvægbrugere.

Aftenen begynder kl. 18.30 på landbocenteret i Følle, hvor udvalget er vært ved en middag med hakkebøf og bløde løg. Derefter følger to oplæg, der sætter fokus på nogle af de spørgsmål, der har betydning for både mælkeproduktionens fremtid og den daglige drift på kvægbedriften.

Første oplægsholder er Henriette Guldager, chef for medlemsservice i Arla. Hun vil fortælle om, hvordan vi sikrer mælkeproduktionens image.

Herefter tager Vibeke Duchwaider, kvægrådgiver og direktør i D&K Gruppen, fat på regenerativt kvægbrug. Hun vil blandt andet sætte fokus på, hvorfor regenerativt kvægbrug ikke blot er en modedille, men også kan være relevant for den almindelige landmand. Samtidig vil hun komme ind på, hvorfor vejen til en sund foderration formentlig begynder længe før selve foderplanen.

Der er med andre ord lagt op til en aften med både perspektiver på erhvervets omdømme og konkrete faglige overvejelser om kvægbrugets udvikling. Tilmelding senest 23. oktober

Fyraftensmødet finder sted tirsdag den 27. oktober 2026 kl. 18.30 på Føllevej 5, 8410 Rønde.

Af hensyn til bespisningen er tilmelding nødvendig senest fredag den 23. oktober kl. 12.00. Tilmelding sker til Djursland Landboforenings sekretariat på telefon 8791 2000 eller elektronisk HER.

Seneste nyheder
Hakkebøf, mælkeproduktionens image og regenerativt… Læs mere
Nye medlemsfordele giver rabat på dæk, hotel og mu… Læs mere
Jens får 8 uger med jord under neglene Læs mere
Nu kan du søge tilskud til metanreducerende foder … Læs mere
Webinar sætter fokus på biomasse som en del af bed… Læs mere

Samarbejdspartnere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev