Nyt kandidatur til formandsposten i Djursland Landboforening

Udgivet d. 23-01-2025 | Sabarina Brohus

Mogens Hjort Jensen opstiller som kandidat til posten som formand for Djursland Landboforening på landboforeningens ordinære generalforsamling, der afholdes tirsdag den 4. marts 2025.

Mogens Hjort Jensen har meddelt bestyrelsen i Djursland Landboforening sit kandidatur til formandsposten for Djursland Landboforening.

Idet Hans Gæmelke før jul meddelte landboforeningens bestyrelse, at han ikke genopstiller som formand, skal der findes en ny formand for landboforeningen.

Mogens Hjort Jensen blev i november måned valgt til forretningsudvalget under Landbrug & Fødevarer. For at opnå et stærkt bindeled mellem Landbrug & Fødevarer og landbruget på Djursland har Mogens Hjort Jensen stillet sit kandidatur til rådighed som kommende formand for landboforeningen.

Landboforeningens bestyrelse har taget Mogens Hjort Jensens meddelelse til efterretning og ser frem til generalforsamlingens behandling af formandsvalget.

 

Seneste nyheder
Djursland Landboforening sidder med i Lokale Grønn… Læs mere
Gode rabatter på billetter til Hair - MCH Musical Læs mere
Ny formand for Økonomiudvalget Læs mere
Webinar: Orientering om håndtering af Bluetongue i… Læs mere
Få det fulde overblik over marken direkte fra føre… Læs mere

Samarbejdspartnere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev