Kalø-elever på gårdbesøg hos Richard Olesen ved Tirstrup
Udgivet d. 18-12-2025 | Sabrina BrohusI denne uge åbnede landmand Richard Olesen dørene til Rønnebjerggaard ved Tirstrup for en gruppe engagerede elever fra Kalø Økologiske Landbrugsskole. Eleverne er i gang med det sidste år af deres uddannelse og havde forberedt sig grundigt, inden de trådte ind i stalden.
Allerede inden besøget havde eleverne fået udleveret data og markkort fra bedriften, som de skulle analysere. Med tallene i hånden mødte de derfor op klar til at stille nysgerrige og kritiske spørgsmål om både drift, valg og hverdag på en moderne mælkeproduktion.
Som en del af undervisningen havde lærerne givet eleverne en fiktiv opgave: Hvordan kunne bedriften optimeres? Det satte gang i både jordprøver, opmåling af stalden og mange spørgsmål om foder, malkning og dyrenes trivsel.
Richard Olesen overtog Rønnebjerggaard i 2024 og driver i dag bedriften sammen med en elev. Her passes cirka 130 årskøer, omkring 100 ungdyr og 90 hektar jord, som primært bruges til foder. I stalden går RDM-køer, der malkes med robotter, og mælken leveres til Arla. Richard bor på gården sammen med sin kone Camilla, deres tre børn og familiens hund.
