FHAgro ApS inviterer til temadag om markvanding

Udgivet d. 26-05-2026 | Sabrina Brohus

 

Interessen for markvanding er stigende – også på jorder, der normalt betragtes som dyrkningssikre. Flere år med forsommertørke har gjort det aktuelt for mange planteavlere at overveje vanding som et redskab til at sikre udbyttet, særligt i perioden fra såning og frem til juni.

For avlere af specialafgrøder som eksempelvis kartofler er interessen også voksende, da mulighed for vanding kan have stor betydning for både udbytte og kvalitet – også på bedre jorde.

Derfor inviterer FHAgro ApS til en todelt temadag om markvanding for nybegyndere og andre interesserede, som ønsker større indsigt i mulighederne ved etablering af markvandingsanlæg.

Tid og sted:

Del 1:
Torsdag den 11. juni 2026 kl. 13.00–16.30
Birk Centerpark 24, 7400 Herning

Del 2:
Tirsdag den 16. juni 2026 kl. 18.00–22.00
Planteaften hos Ytteborg Field Trials, Hjermvej 94, Hjerm

På temadagene sættes der fokus på de vigtigste forhold, man bør have overblik over, før man investerer i markvanding. Første del af arrangementet vil være med faglige oplæg ved Gunnar Schmidt, mens anden del foregår i forbindelse med planteaften på Ytteborg Field Trials med fokus på vanding i praksis. Her vil der være mulighed for at opleve vandingsudstyr, møde udstillere og deltage i rundvisning ved forskellige fagposter. Aftenen afsluttes med grillpølser.

Pris:
995 kr. ekskl. moms pr. første deltager fra samme virksomhed

500 kr. ekskl. moms pr. efterfølgende deltager fra samme virksomhed

Tilmelding senest den 5. juni 2026. Tilmelding sker via mail til gus@fhagro.dk. Ved spørgsmål kan Gunnar Schmidt kontaktes på tlf. +45 20 89 78 00.

Seneste nyheder
FHAgro ApS inviterer til temadag om markvanding Læs mere
Nye funktioner i InterCount (1) Læs mere
Økologisk bedriftsbesøg hos Enghavegaard I/S giver… Læs mere
Nyt fra formanden: Forberedelser til Landbrugsmess… Læs mere
InterCount gør bilagshåndtering nemmere og mere ov… Læs mere

Samarbejdspartnere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev