Aktuelt nyt fra kvægsektoren på dagsordenen, når Kvægbrugsudvalget holder beretningsmøde

Udgivet d. 20-01-2026 | Sabrina Brohus

Hvordan ser den aktuelle situation ud for dansk kvægbrug – og hvilke beslutninger er på vej, som kan få betydning for hverdagen på bedrifterne? Det er nogle af de spørgsmål, der er i fokus, når Kvægbrugsudvalget i Djursland Landboforening inviterer til beretningsmøde tirsdag den 3. februar kl. 19.30 på Landbocentret i Følle.

Formand Mogens Vetter Jensen gør status over året, der er gået, og giver indblik i udvalgets arbejde og de udfordringer og muligheder, som kvægbruget står overfor. Samtidig er der valg til udvalget, hvor både Mogens Vetter Jensen og Jacob Therkildsen er på valg – de modtager begge genvalg.

Efter beretningen får deltagerne mulighed for at komme helt tæt på det politiske maskinrum i kvægsektoren. Jesper Arnth Stampe, formand for L&F Sektor for Kvæg, giver en aktuel orientering fra sektorbestyrelsen og sætter ord på de vigtigste dagsordener netop nu.

Beretningsmødet er en oplagt mulighed for at få viden, stille spørgsmål og tage del i dialogen om kvægbrugets udvikling. Kvægbrugsudvalget byder på kaffe, og alle medlemmer er velkomne.

Tid og sted:
Tirsdag den 3. februar kl. 19.30
Landbocentret i Følle, Føllevej 5, 8410 Rønde

Seneste nyheder
Ny medlemsaftale med Gram Slot Læs mere
Mød Vibe – ny planteavlskonsulent hos Djursland La… Læs mere
Nyt Fra Formanden: Interessen er der stadigvæk Læs mere
L&F går tæt på juraen i kvælstof og sprøjteforbud Læs mere
Tusindvis lagde vejen forbi de to gårde på Djursla… Læs mere

Samarbejdspartnere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev