Regionalt Planteavlsmøde - Søften
Invitation til regionalt planteavlsmøde hos Velas – faglige indlæg og debat med lokalt fokus.
Program for mødet i Søften:
Pres på planteavlen. Fælles blik på fremtiden
-
Den politiske situation: Hvad er fremtiden for dansk planteproduktion?
Dansk planteproduktion står over for store forandringer. Ny kvælstofregulering, SGO og udfasning af pesticider udfordrer de værktøjer, vi kender i dag. Hør om det politiske arbejde, de aktuelle udfordringer og mulighederne for fortsat at udvikle en konkurrencedygtig planteproduktion.
V/ formand Torben Hansen og sektordirektør Peter Nyegaard Nissen, Landbrug & Fødevarer, sektor for PlanterPause og netværk
-
De faglige muligheder: Hvordan navigerer vi i en ny virkelighed?
Når rammerne ændrer sig, skal vi finde nye løsninger. SEGES Innovation giver en status på den faglige udvikling inden for kvælstof og SGO og sætter fokus på de muligheder og perspektiver, der tegner sig. Hvad betyder de nye rammer for bedriften, og hvilke strategiske muligheder har det for dig som landmand?
V/ SEGES Innovation
-
Fra nye rammer til lokale løsninger
Hvad betyder ændringerne konkret i dit område? En lokal planteavlsrådgiver sætter fokus på, hvordan de nye rammer kan omsættes til beslutninger på bedriften. Hør om de lokale muligheder og udfordringer, og hvad du som landmand skal være særligt opmærksom på.
V/ DLBR-konsulent fra lokalområdet
Se oversigt over alle møder i Danmark - og tilmeld dig HER
Arrangør: Landbrug & Fødevarer, Planter
18. november 2026 kl. 19:00 - 22:00
Adresse: Velas Søften, Trigevej 20, 8382 Søften
Pris: Gratis
