Nyt fra formanden

Udgivet d. 02-09-2025 | Sabrina Brohus

Det kommer næppe bag på nogen, at der som formand for Djursland Landboforening er mange møder og udvalg, der skal passes. Mogens Hjort Jensen bruger i øjeblikket meget tid på at høre og tale om Grøn Trepart, men der er naturligvis også tid til at besøge landbocenteret i Følle.

Tirsdag formiddag var der nemlig møde i forretningsudvalget, hvor landboforeningens nyeste projekt ”Landbrugets legitimitet” blev behandlet – det skal i nok komme til at høre meget mere om.

Men når man nu alligevel har bevæget sig ud ad døren, kan man jo lige så godt øge effektiviteten og slå to fluer med et smæk. Derfor nåede Mogens da også inden mødet at lave et interview med magasinet Erhverv Djursland, og vi kan da vist godt afsløre i dette lukkede forum, at vores formand inden længe kommer til at pryde forsiden.

Seneste nyheder
L&F-formand: Tak for at kaste jer ind i kampen Læs mere
Fra stald til slagter: Skoleelever fik fødevarerne… Læs mere
Kend dine medlemsfordele som aktivt medlem af Land… Læs mere
30 års jubilæum i Djursland Landboforening Læs mere
Nyt fra InterCount: Små forbedringer, der gør din … Læs mere

Samarbejdspartnere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev