Vi skal bakke op og vise, at vi kan stå sammen

Udgivet d. 09-12-2019 | Sabrina Brohus

Foreningerne i Landbrug & Fødevarer står bag fire planlagte møder med fødevareminister Mogens Jensen. Hans Gæmelke håber, at landmænd landet over bakker op om mødet og viser, at erhvervet kan stå sammen.

 

De lokale foreninger i Landbrug & Fødevarer har taget initiativ til fire møder, fordelt over hele landet, med fødevareminister Mogens Jensen. Et tiltag, som Hans Gæmelke, formand for Djursland Landboforening, hilser velkommen.

”Jeg synes, det er rigtig godt, at vi får ministeren til debat. Der har i hans tid været flere dårlige sager for landbruget, som han gerne må forsvare. Samtidig kan vi landmænd måske komme af med noget af den frustration, vi har over alt det, vi skal igennem”, mener Hans Gæmelke.

Mandag den 13. januar fra kl. 19.00-21.00 er der møde på Sagro, Birk Centerpark 24, 7400 Herning. Formanden understreger, at det er rigtig vigtigt, at fødevareministeren kan se, at de danske landmænd bakker op om møder som disse og viser, at vi kan stå sammen, og at vi ønsker en dialog.

”Vi står i en ny politisk situation, efter vi har fået en socialdemokratisk regering. Det har givet os nogle helt andre udfordringer. Jeg håber, at der kommer rigtig mange og deltager i debatten, og efterfølgende lytter til, hvad formand Martin Merrild har at sige til tingene”.

Tilmelding til mødet kan ske til Sagro på tlf. 7021 2040 senest den 10. januar.

Seneste nyheder
Blomsterstriberne på Djursland er en overvældende … Læs mere
Webinar: Bliv opdateret om det nye græsproteinfode… Læs mere
Foreningens nye planteavlskonsulent er startet i d… Læs mere
Udvalgsformand på Tour de Høst i sommerheden Læs mere
Sammen kan vi hjælpe med at indsamle viden om over… Læs mere

Samarbejdspartnere

Cookie- og privatlivspolitik på landboforening.dk

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse, vurdere brugen af de enkelte elementer på landboforening.dk og til at støtte markedsføringen af vores services. Ved at klikke videre på landboforening.dk accepterer du vores brug af cookies.

Jeg accepterer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev